משפחה בריאה

חינוך לאכילה בריאה

  • 10

לאכילה הבריאה יתרונות רבים, ויישום של סגנון חיים בריא בגיל מוקדם יותר ישיג יתרונות לטווח רחוק יותר. יצירת ההרגל ואורח החיים הנכון בשלב מוקדם מגדילה את הסיכויים לכך שאנשים צעירים יישארו במסלול הנכון במשך כל חייהם. התפתחות שכזו מפחיתה את הסיכון לפיתוח מחלות בשלב מאוחר יותר בחיים כמו השמנת יתר, מחלות לב וכלי דם, סוכרת ואפילו סרטן.

מדוע אכילה בריאה חשובה לילדים?

תזונה מאוזנת ובריאה היא מפתח עבור ילדים בהגעה לפוטנציאל המלא שלהם. זה נכון במובנים של נראות פיזית, הבריאות שלהם, כמו גם ההצלחה בבית הספר ומצב הרוח שלהם. מזון לא בריא (ג’אנק פוד) אינו מכיל את הוויטמינים, המינרלים ונוגדי החמצון החיוניים לצמיחה ולהתפתחות, והוא גורם לבעיות אחרות שאתם עשויים שלא לשייך לתזונה של הילדים שלכם במבט ראשון. מצב רוח זועף, תשישות, עייפות או קשיים בריכוז, יכולים לנבוע כולם ממה שהילדים שלכם ממלאים איתו את הבטן שלהם.

איך נראית תזונה מאוזנת?

תזונה בריאה היא תזונה מאוזנת, ותזונה מאוזנת היא תזונה מגוונת. לכלול בארוחה של סוגים שונים של מזון לילדים, מכל קבוצת מזון, תוביל לתזונה מלאה ובריאה. אם אתם לא בטוחים איך נראית תזונה מאוזנת, קיים מתכון פשוט וקל-למעקב שפותח על ידי המדענים של בית הספר לרפואה של הארוורד. על פי ‘צלחת האכילה הבריאה’ של הארוורד, ירקות ופירות צריכים להוות עד מחצית מכל ארוחה, וכדאי ללוות להם דגנים וחלבונים (עדיפות לדגים, עוף, שעועית ואגוזים ולא בשר אדום וגבינה). שמנים בריאים כמו שמן זית ושמן קנולה מומלצים גם הם בכמויות קטנות יותר.

היתרונות של הפירות

ילדים גדלים והם גדלים מהר! המשמעות היא שהעצמות והאיברים שלהם זקוקים לוויטמינים ומינרלים מסוימים בכמויות מסוימות על מנת שיוכלו לתפקד ולהתפתח באופן בריא. אחת הדרכים שלעולם-לא-נכשלת לוודא שהילדים שלכם מקבלים מספיק רכיבים תזונתיים, היא לכלול פירות בתזונה שלהם. פירות מכילים ויטמינים, מינרלים, סיבים תזונתיים ופחמימות מורכבות, להם תפקיד מרכזי בצמיחה. ההמלצה היא לאכול חתיכת פרי בכל ארוחה.

חשוב מאוד לציין כי מיץ פירות אינו כולל את אותם יתרונות כמו הפירות עצמם. חלק מארגוני הבריאות ממליצים שלא לתת אף סוג של מיץ פירות לילדים בני פחות מ-12 חודשים. לילדים גדולים יותר, ההמלצה שונה. חצי כוס עבור ילדים בני 1-3, עד שלושת רבעי כוס לילדים בני 4 עד 6. גודל המנה היומית לא צריך לעמוד על יותר מכוס אחת. הסיבה העיקרית להגבלת צריכת המיץ היא העובדה שהוא לרוב כולל הרבה סוכר, מה שיכול לתרום לבעיות כמו ריקבון בשיניים, תזונה גרועה, ובמקרה הגרוע ביותר, לסוכרת או השמנת יתר. זה עשוי להישמע מוזר לחלקינו, אבל סוכר משפיע גם על מצב הרוח של הילדים. מזונות או משקאות עם רמת סוכר גבוהה מעלים את רמת הסוכר בדם במהירות, אך לזמן קצר. המשמעות היא שהילדים יהיו היפראקטיביים לזמן מה, ולאחר מכן עשויים להיות עייפים, עם מצב רוח עגמומי, ואפילו עצבניים. האחריות של ההורים היא לוודא שצריכת הסוכר של הילדים שלהם נשמרת על רמה מינימלית ומגיעה ממקורות אחרים ובריאים יותר, כמו פירות.

ויטמין D לעצמות חזקות יותר

ויטמינים ומינרלים ידועים לרוב בתור מיקרונוטריאנט משום שהגוף זקוק להם בכמויות קטנות יותר, שלא כמו מאקרונוטריאטנים, כמו חלבונים, פחמימות ושומנים.

הויטמין D הכרחי לא רק משום שהוא טוב לתזונה, אלא גם משום שהוא עוזר לוודא כי הגוף סופג ושומר על הסידן והזרחן, שני רכיבים קריטיים לבניית עצמות. במילים אחרות, צריכה של ויטמין D בכמויות מספיקות היא חיונית במניעת רככת, מחלת הידלדלות-עצם, שברים או פציעות.

ההנחה המקובלת מתייחסת לחלב ולמשחק בחוץ (הודות לקרני השמש) כמקורות הצריכה האידאלים של ויטמין D. עם זאת, מספר מחקרים הגיעו למסקנה כי זה לא מספיק. על מנת לוודא כי הילדים מקבלים מספיק מוויטמין זה, אנחנו מציעים רשימה של מזונות שכדאי לכם לקחת בחשבון:

  • סלמון
  • סרדינים
  • טונה
  • מקרל
  • פטריות שיטאקה
  • ביצים
  • מוצרי חלב מועשרים

אל תימנעו משומנים

הסיבה פשוטה: אנשים לא יכולים לחיות בלעדיהם. היתרון המרכזי הוא שהם מקור מרוכז של אנרגיה ומספקים חומצות שומניות חיוניות שהגוף האנושי צריך לתהליכים רבים. תהליכים אלו הם קריטיים: הם כוללים את תהליך חילוף החומרים, קרישת דם, וספיגת הויטמינים. הצריכה של כל אחד מהרכיבים התזונתיים, במיוחד שומנים וסוכר, צריכה להיות מפוקחת משום שצריכה עודפת יכולה להוביל לבעיות בריאותיות רבות, כמו רמות כולסטרול גבוהות.

הבעיה העיקרית היא שילדים נמשכים לרוב למזון שומנים וסוכרי. עבור ילדים בגילאי שנתיים ומעלה, עוף, דגים, בשר רזה, מוצרים חלב עם אחוזי שומן נמוכים ושמנים צמחיים עם שומן רווי נמוך מהווים בחירה טובה. בנוסף, חשוב לזכור כי עדיף ובריא ויותר לבשל במים, לצלות או לאפות בשר ודג, מאשר לטגן אותם.

כמו דברים רבים אחרים בחיים, האיזון הוא המפתח לסגנון חיים בריא והרגלי אכילה בריאים. מיותר להגיד, כי ילדים רואים בהורים ובגיבורים שלהם בתור מודל לחיקוי בביסוס האישיות והבחירות בחיים שלהם. אם אתם מוסיפים את העובדה שרוב ההרגלים מתפתחים ונקבעים בתקופת הילדות, היתרונות של אכילה בריאה הופכים את הכל לברור הרבה יותר. עזרו לילדים שלכם ‘לאכול כמו המקצוענים’ ולחיות חיים ארוכים ובריאים.