משפחה בריאה

מבשלים עם הילדים ומלמדים אותם על אכילה בריאה

  • 10

גם אם מדובר בפיזור מלח, הילדים מתרגשים מאוד מהאפשרות לעזור במטבח. מעבר לכך, הם הופכים להיות להוטים לטעום את מה שהכינו (אחרי הכל, הם צריכים לוודא שזה יצא טוב). אם נגרום לילדים להתרגל להכין ולטעום את האוכל שלהם, זה יעזור לחנך אותם על אכילה בריאה. הם ילמדו יותר ויהיו מוכנים יותר לקבל את האוכל שהם מקבלים, בעקבות ההתנסות המעשית הזו.

כל הילדים שונים זה מזה, ובעוד שחלק יאכלו את כל מה שתשימו להם על הצלחת, אחרים יהיו בררנים יותר. נתון זה עשוי להפוך את זמן ארוחת הערב לאתגר משום שרובם שייכים ככל הנראה לקבוצה השניה. עם זאת, הקניה של הרגלים מסוימים לילדים באשר למזון, יכולה להיות בעלת ערך רב בתהליך הלימוד על אכילה בריאה.

תהנו בזמן הבישול עם הילדים

אחת הדרכים האפקטיביות ביותר אשר מובילות את הילדים להתרגש באשר לארוחת הערב שלהם, היא לערב אותם בתהליך ההכנה. אם אתם מחפשים דברים לבשל עם הילדים, אל דאגה – אתם לא צריכים להקציף חלבוני ביצים או להשתמש בכלים מסוכנים. הילדים שמחים גם עם האלמנטים הפשוטים ביותר: נסו לשים להם סינר, כובע של שף, וכף עץ וצלמו אותם. הפכו אותם לכוכבים של הרגע בכך שתתייחסו אליהם בתור שפים אמיתיים! לאחר מכן, הפכו אותם לאחראים על מרכיב כלשהו, כמו ערבוב, פיזור מלח או תבלינים, סידור הצלחת לפני ההגשה לשולחן, או כל ביצוע של משימות קולינריות מהנות (אך פשוטות). והם יאהבו את זה שההורים שלהם ישאלו אותם לדעת המומחה שלהם: “מה אתה אומר- האם המתכון הזה צריך עוד קצת מזה ומזה?”

בישול יכול להיות משחק מהנה שאפשר לשחק עם כל המשפחה, ואין ספק שהוא מגדיל את העניין של הילדים באוכל שלהם. הם ירצו לשבת ליד השולחן ולטעום מהיצירה שלהם. זה גם זמן נפלא ללמד אותם על מזונות מסוגים שונים, המרקמים השונים שלהם, הטעמים השונים, ועל הסיבה לכך שמזונות מסוימים חשובים כל כך לגוף הצומח שלהם. משטח העבודה אולי יהיה קצת יותר מבולגן ומלוכלך בסוף הערב, אבל זה יהיה שווה את זה. לאחר מכן, המשחק יכול להמשיך… העמידו פנים שאתם במסעדה, והם המלצרים ועובדי המטבח. הריעו להם על הארוחה הטעימה שהכינו, או שחקו משחק של “נחשו מי הטבח” ותנו למי שיושב בשולחן “לנחש” מי עומד מאחורי הארוחה שהוגשה להם (הילדים שלכם יאהבו את ההכרה בעבודה שלהם).

תנו לדמיון שלהם להתפרע, ולהיכנס למשחק, אז הם יתחילו לאהוב את ארוחת הערב שלהם ואולי, רק אולי, אפילו יסיימו אותה!

כנסו למטבח והתחילו לגרום לילדים שלכם לבשל!

המטרה אף פעם לא צריכה להיות להכריח את הילד לאכול: זה יוצר סביבה לא נעימה שלא הייתם רוצים לטפח בשולחן ארוחת הערב. הימנעו מלהכריח או להבטיח בתמורה לציות ובמקום זאת תכננו את הארוחות כך שיהיו מהנות. גם ילד שמראה אפס עניין בהכנת האוכל, ייהנה מהסידור של האוכל על הצלחות. הדרך לגרום להם לאכול נכון היא ארוכה ואולי קשה לפעמים, אבל היא יכולה להיות גם מהנה ומספקת.