משפחה בריאה

רעיונות מהירים ובריאים לארוחות עבור הורים עסוקים

ישנה דעה מוטעית בקרב הורים על כך שלהכין מזון בריא וטעים זו משימה קשה שגם לוקחת הרבה זמן. עם זאת, קיימות ארוחות מהירות שהן גם בריאות. נכון, כאשר משווים אותן לפתיחה של מזון מוכן-מראש וחימום במיקרוגל, הכנה בבית עשויה לקחת קצת יותר זמן. אבל אם תשקיעו מעט זמן בכל שבוע לתכנון וארגון, תוכלו להרכיב ארוחות מהירות יחסית, בריאות וטעימות לכל המשפחה.

ובכן, מה הדרך הטובה ביותר להכין ארוחות מהירות למשפחה? ראשית עליכם להחליט שאתם מעדיפים לאכול בריא ולהתגבר על הרעיון שזה קשה מידי. לדעתנו אוכל שווה שישקיעו בו קצת זמן, אבל זה לא אומר שחובה להכין ארוחות גורמה של שלוש מנות בכל יום.

אחד הכלים היעילים הוא “הכנה בקבוצות”. המשמעות הבסיסית של גישה זו היא לפנות אחר צהריים אחד בכל שבוע להכנת אוכל. תוכלו לאחר מכן להכניס את מה שהכנתם לקופסאות האוכל במהלך השבוע במגוון שילובים. יש הרבה יתרונות בשיטה: אתם חוסכים זמן, ואתם יכולים להכין ארוחות מזינות וביתיות תוך מספר דקות, וכבונוס לא תוציאו כסף על מוצרים לא בריאים.

אחת הדוגמאות למרכיב ארוחה בסיסי הם ירקות מוקפצים או מאודים, (נסו להוסיף אותם לחביתה או מרק). מרכיב נוסף הוא שעועית, אותה ניתן לערבב עם ירקות או לטחון למחית טעימה של בוקר. ביצים קשות הופכות כל סלט או כריך לטעים יותר ודגנים מלאים, כמו אורז, הם אחד המרכיבים המגוונים ביותר לארוחות הבריאות של הילדים.

כל מה שקל לחמם מחדש, כמו רוטב עגבניות ותפוחי אדמה צלויים, הוא אופציה טובה. שימו את הפריטים הבסיסיים האלו במקרר למשך סוף השבוע, ותוכלו להשקיע את הזמן שלכם בדברים אחרים במהלך השבוע.

לוקח זמן ותכנון להחליף ג’אנק פוד בחלופות בריאות יותר. אחת האסטרטגיות שאתם יכולים להשתמש בהן לפני שאתם מתחילים בישול בקבוצות, היא לתכנן את התפריט השבועי שלכם מראש. לפני קניית המצרכים, שבו ותכננו מה תכינו במהלך השבוע. הרשימה צריכה לכלול לרוב ירקות, ירוקים, פירות, שעועית מיובשת, אורז חום, ומגוון רחב של זרעים (שומשום, חמנייה…) המספקים תזונה חיונית והם טעימים להפליא. טוב לשמור על זמינות של אגוזים וזיתים בתור חטיף, ודגים בקופסאות ושמן זית ישלימו את העגלה שלכם. מזווה מלא ומקרר מלא הם החברים הכי טובים של ההורים העסוקים, והתכנון של הקנייה מראש יעזור לכם להרחיק את הג’אנק פוד מהבית שלכם.

השילוב של פעולות בסיסיות אלו להכנת ארוחות מלאות יהיה קשה בתחילה, אולם זה המפתח לתזונה בריאה ומאוזנת, הכוללת ירקות, דגנים ופעם ביום – חלבון מן החי, כמו ביצים, דג או עוף. אתם תגלו שכל מה שאתם צריכים זה כמה דקות על הכיריים כדי להכין ארוחה חמה, טעימה ובעיקר בריאה.